کمیته ثبت پرندگان ایران Iran Bird Records Committee

جمع آوری، ساماندهی و انتشار ثبت گونه های جدید و پرندگان کمیاب ایران To collate, ratify and publish bird records on Iranian rarities

کمیته ثبت پرندگان ایران Iran Bird Records Committee

جمع آوری، ساماندهی و انتشار ثبت گونه های جدید و پرندگان کمیاب ایران To collate, ratify and publish bird records on Iranian rarities

طبقه بندی موضوعی
بایگانی

فهرست ساده زیرگونه های پرندگان ایران

Checklist of bird subspecies of Iran

 

تهیه کننده: ابوالقاسم خالقی زاده

By: Abolghasem Khaleghizadeh

 

تاریخ تهیه: دی-بهمن 1398

Date: December 2019- January 2020

 

 

I. Non-Passerines

  1. West Siberian (or Johansen’s) Bean Goose Anser fabalis johanseni Delacour, 1951
  2. East Siberian (or Middendorf’s) Bean Goose Anser fabalis middendorffii Severtzov, 1873
  3. Siberian (or Eastern) Greylag Goose Anser anser rubrirostris Swinhoe, 1871
  4. Eurasian Greater White-fronted Goose Anser albifrons albifrons (Scopoli, 1769)
  5. Light-bellied Brent Goose Branta bernicla hrota (Müller, OF, 1776)
  6. Bewick’s Swan Cygnus columbianus bewickii Yarrel, 1830
  7. Indian Cotton Pygmy Goose Nettapus coromandelianus coromandelianus (Gmelin, JF, 1789)
  8. Eurasian Gadwall Anas strepera strepera Linnaeus, 1758
  9. Common Mallard Anas platyrhynchos platyrhynchos Linnaeus, 1758
  10. Eurasian Teal Anas crecca crecca Linnaeus, 1758
  11. Eurasian Greater Scaup Aythya marila marila (Linnaeus, 1761)
  12. Eurasian Goldeneye Bucephala clangula clangula (Linnaeus, 1758)
  13. Eurasian Merganser Mergus merganser merganser Linnaeus, 1758
  14. Caspian Snowcock Tetraogallus caspius caspius (Gmelin, SG, 1784)
  15. Zagros Snowcock Tetraogallus caspius semenowtianschanskii Zarudny, 1908
  16. Kurdish Chukar Alectoris chukar kurdestanica Meinertzhagen, R,1923
  17. Zagros Chukar Alectoris chukar werae (Zarudny & Loudon, 1904)
  18. Eastern Iran Chukar Alectoris chukar koroviakovi (Zarudny, 1914)
  19. West Asian Black Francolin Francolinus francolinus francolinus (Linnaeus, 1766)
  20. Arabian Black Francolin Francolinus francolinus arabistanicus Zarudny & Härms, 1913
  21. Southern Iran Black Francolin Francolinus francolinus bogdanovi Zarudny, 1906
  22. Makran (or Baluchistan) Grey Francolin Francolinus pondicerianus mecranensis Zarudny & Härms, 1913
  23. Caucasian Grey Partridge Perdix perdix canescens Buturlin, 1906
  24. Eurasian Quail Coturnix coturnix coturnix (Linnaeus, 1758)
  25. South Caucasian Pheasant Phasianus colchicus colchicus Linnaeus, 1758
  26. Talysh Pheasant Phasianus colchicus talischensis Lorenz, T, 1889
  27. Persian Pheasant Phasianus colchicus persicus Severtzov, 1875
  28. Prince of Wales's Pheasant Phasianus colchicus principalis Sclater, PL, 1885
  29. Eurasian Black-throated Diver Gavia arctica arctica (Linnaeus, 1758)
  30. Wilson’s Storm Petrel Oceanites oceanicus oceanicus (Kuhl, 1820)
  31. Persian Shearwater Puffinus persicus persicus Hume, 1872
  32. Indian Little Grebe Tachybaptus ruficollis albescens (Blanford, 1877)
  33. Iraqi Little Grebe Tachybaptus ruficollis iraquensis (Ticehurst, 1923)
  34. Eurasian Red-necked Grebe Podiceps grisegena grisegena (Boddaert, 1783)
  35. Eurasian Great Crested Grebe Podiceps cristatus cristatus (Linnaeus, 1758)
  36. Eurasian Horned Grebe Podiceps auritus auritus (Linnaeus, 1758)
  37. Eurasian Black-necked Grebe Podiceps nigricollis nigricollis Brehm, CL, 1831
  38. Indian Red-billed Tropicbird Phaethon aethereus indicus Hume, 1876
  39. Indian Woolly-necked Stork Ciconia episcopus episcopus (Boddaert, 1783)
  40. European (or Western) White Stork Ciconia ciconia ciconia (Linnaeus, 1758)
  41. Asian (or Eastern) White Stork Ciconia ciconia asiatica Severtzov, 1873
  42. Eurasian Spoonbill Platalea leucorodia leucorodia Linnaeus, 1758
  43. Eurasian Bittern Botaurus stellaris stellaris (Linnaeus, 1758)
  44. Eurasian Little Bittern Ixobrychus minutus minutus (Linnaeus, 1766)
  45. Eurasian Black-crowned Night Heron Nycticorax nycticorax nycticorax (Linnaeus, 1758)
  46. Indian Striated Heron Butorides striata javanica (Horsfield, 1821)
  47. Eurasian Grey Heron Ardea cinerea cinerea Linnaeus, 1758
  48. Eurasian Purple Heron Ardea purpurea purpurea Linnaeus, 1766
  49. Western Great Egret Ardea alba alba Linnaeus, 1758
  50. Eastern Great Egret Ardea alba modesta Gray, JE, 1831
  51. South Asian Intermediate Egret Ardea intermedia intermedia Wagler, 1829
  52. Eurasian Little Egret Egretta garzetta garzetta (Linnaeus, 1766)
  53. Asian Reef Heron Egretta gularis schistacea (Hemprich & Ehrenberg, 1828)
  54. Red Sea Masked Booby Sula dactylatra melanops Hartlaub, 1859
  55. Tropic Red-footed Booby Sula sula rubripes Gould, 1838
  56. Eurasian Great Cormorant Phalacrocorax carbo sinensis (Staunton, 1796)
  57. Levant Darter Anhinga rufa chanteri (Oustalet, 1882)
  58. Eurasian Osprey Pandion haliaetus haliaetus (Linnaeus, 1758)
  59. Central Black-winged Kite Elanus caeruleus vociferus (Latham, 1790)
  60. Eurasian Bearded Vulture Gypaetus barbatus barbatus (Linnaeus, 1758)
  61. Egyptian Vulture Neophron percnopterus percnopterus (Linnaeus, 1758)
  62. Eastern Crested Honey Buzzard Pernis ptilorhynchus orientalis Taczanowski, 1891
  63. Eurasian Griffon Vulture Gyps fulvus fulvus (Hablizl, 1783)
  64. Indian Tawny Eagle Aquila rapax vindhiana Franklin, 1831
  65. Western Steppe Eagle Aquila nipalensis orientalis Cabanis, 1854
  66. Eurasian Golden Eagle Aquila chrysaetos homeyeri Severtzov, 1888
  67. Eurasian Bonelli’s Eagle Aquila fasciata fasciata Vieillot, 1822
  68. Northern Shikra Accipiter badius cenchroides (Severtzov, 1873)
  69. Eurasian Sparrowhawk Accipiter nisus nisus (Linnaeus, 1758)
  70. Siberian Sparrowhawk Accipiter nisus nisosimilis (Tickell, 1833)
  71. Mediterranean Goshawk Accipiter gentilis marginatus (Piller & Mitterpacher, 1783)
  72. Eurasian Marsh Harrier Circus aeruginosus aeruginosus (Linnaeus, 1758)
  73. Eurasian Red Kite Milvus milvus milvus (Linnaeus, 1758)
  74. Black Kite Milvus migrans migrans (Boddaert, 1783)
  75. Black-eared Kite Milvus migrans lineatus (Gray, JE, 1831)
  76. Indian Black Kite Milvus migrans govinda Sykes, 1832
  77. Eurasian White-tailed Eagle Haliaeetus albicilla albicilla (Linnaeus, 1758)
  78. Eurasian Rough-legged Buzzard Buteo lagopus lagopus (Pontoppidan, 1763)
  79. Asian Rough-legged Buzzard Buteo lagopus menzbieri Dementiev, 1951
  80. Northern Long-legged Buzzard Buteo rufinus rufinus (Cretzschmar, 1829)
  81. [Hyrcanian Buzzard] (or Southern Steppe Buzzard) Buteo buteo menetriesi Bogdanov, 1879
  82. Steppe Buzzard (or Northern Steppe Buzzard) Buteo buteo vulpinus (Gloger, 1833)
  83. Eurasian Great Bustard Otis tarda tarda Linnaeus, 1758
  84. Western Water Rail Rallus aquaticus aquaticus Linnaeus, 1758
  85. Eastern Water Rail Rallus aquaticus korejewi Zarudny, 1905
  86. South Asian White-breasted Waterhen Amaurornis phoenicurus phoenicurus (Pennant, 1769)
  87. Western Baillon’s Crake Porzana pusilla intermedia (Hermann, 1804)
  88. Eastern Baillon’s Crake Porzana pusilla pusilla (Pallas, 1776)
  89. Sistan Grey-headed Swamphen Porphyrio poliocephalus seistanicus Zarudny & Härms, 1911
  90. Eurasian Moorhen Gallinula chloropus chloropus (Linnaeus, 1758)
  91. Eurasian Coot Fulica atra atra Linnaeus, 1758
  92. * European Common Crane Grus grus grus (Linnaeus, 1758)
  93. * Asian Common Crane Grus grus lilfordi Sharpe, 1894
  94. Myanmar Common Buttonquail Turnix sylvaticus dussumier (Temminck, 1828)
  95. European Stone-curlew Burhinus oedicnemus oedicnemus (Linnaeus, 1758)
  96. African Stone-curlew Burhinus oedicnemus saharae (Reichenow, 1894)
  97. Asian Stone-curlew Burhinus oedicnemus harterti Vaurie, 1963
  98. East European Oystercatcher Haematopus ostralegus longipes Buturlin, 1910
  99. West Asian Red-wattled Lapwing Vanellus indicus aigneri (Laubmann, 1913)
  100. Eurasian Grey Plover Pluvialis squatarola squatarola (Linnaeus, 1758)
  101. Tundra Common Ringed Plover Charadrius hiaticula tundrae (Lowe, 1915)
  102. Northern Little Ringed Plover Charadrius dubius curonicus Gmelin, JF, 1789
  103. Indian Little Ringed Plover Charadrius dubius jerdoni (Legge, 1880)
  104. Eurasian Kentish Plover Charadrius alexandrinus alexandrinus Linnaeus, 1758
  105. Pamir Lesser Sand Plover Charadrius mongolus pamirensis (Richmond, 1896)
  106. Western Greater Sand Plover Charadrius leschenaultii columbinus Wagler, 1829
  107. Central Greater Sand Plover Charadrius leschenaultii scythicus Carlos, Roselaar & Voisin, 2012
  108. Eastern Greater Sand Plover Charadrius leschenaultii leschenaultii Lesson, 1826
  109. Central Asian Solitary Snipe Gallinago solitaria solitaria Hodgson, 1831
  110. Eurasian Common Snipe Gallinago gallinago gallinago (Linnaeus, 1758)
  111. European Black-tailed Godwit Limosa limosa limosa (Linnaeus, 1758)
  112. Siberian Bar-tailed Godwit Limosa lapponica taymyrensis Engelmoer & Roselaar, 1998
  113. Scandinavian Whimbrel Numenius phaeopus phaeopus (Linnaeus, 1758)
  114. Steppe Whimbrel Numenius phaeopus alboaxillaris Lowe, 1921
  115. Central Siberian Whimbrel Numenius phaeopus rogachevae Tomkovich 2008
  116. European Curlew Numenius arquata arquata (Linnaeus, 1758)
  117. Eastern Curlew Numenius arquata orientalis Brehm, CL, 1831
  118. European Redshank Tringa totanus totanus (Linnaeus, 1758)
  119. Ussuri Redshank Tringa totanus ussuriensis Buturlin, 1934
  120. Indian Redshank Tringa totanus eurhina (Oberholser, 1900)
  121. Eurasian Ruddy Turnstone Arenaria interpres interpres (Linnaeus, 1758)
  122. Siberian Red Knot Calidris canutus canutus (Linnaeus, 1758)
  123. Eurasian Sanderling Calidris alba alba (Pallas, 1764)
  124. Scandinavian Dunlin Calidris alpina alpina (Linnaeus, 1758)
  125. Siberian Dunlin Calidris alpina centralis (Buturlin, 1932)
  126. European Broad-billed Sandpiper Limicola falcinellus falcinellus (Pontoppidan, 1763)
  127. Western Cream-colored Courser Cursorius cursor cursor (Latham, 1787)
  128. Iranian Cream-colored Courser Cursorius cursor bogolubovi Zarudny, 1885
  129. European Collared Pratincole Glareola pratincola pratincola (Linnaeus, 1766)
  130. Indian Brown Noddy Anous stolidus pileatus (Scopoli, 1786)
  131. Atlantic Black-legged Kittiwake Rissa tridactyla tridactyla (Linnaeus, 1758)
  132. Russian Common Gull Larus canus heinei Homeyer, 1853
  133. European Glaucous Gull Larus hyperboreus hyperboreus Gunnerus, 1767
  134. Mongolian Gull Larus vegae mongolicus Sushkin, 1925
  135. Baltic Gull Larus fuscus fuscus Linnaeus, 1758
  136. Heuglin’s Gull (or Siberian Gull) Larus fuscus heuglini Bree, 1876
  137. Steppe Gull Larus fuscus barabensis Johansen, H, 1960
  138. Eurasian Gull-billed Tern Gelochelidon nilotica nilotica (Gmelin, JF, 1789)
  139. Indian Greater Crested Tern Thalasseus bergii velox (Cretzschmar, 1827)
  140. Bengali Lesser Crested Tern Thalasseus bengalensis bengalensis (Lesson, 1831)
  141. Persian Lesser Crested Tern Thalasseus bengalensis emigratus (Neumann, 1934)
  142. Eurasian Little Tern Sternula albifrons albifrons (Pallas, 1764)
  143. Red Sea Bridled Tern Onychoprion anaethetus antarcticus (Lesson, 1831)
  144. Indian Sooty Tern Onychoprion fuscatus nubilosus (Sparrman, 1788)
  145. Common Tern Sterna hirundo hirundo Linnaeus, 1758
  146. Eurasian Whiskered Tern Chlidonias hybrida hybrida (Pallas, 1811)
  147. Eurasian Black Tern Chlidonias niger niger (Linnaeus, 1758)
  148. Antarctic Brown Skua Stercorarius antarcticus lonnbergi (Mathews, 1912)
  149. Scandinavian Long-tailed Skua Stercorarius longicaudus longicaudus Vieillot, 1819
  150. Southern Pin-tailed Sandgrouse Pterocles alchata caudacutus (Gmelin, SG, 1774)
  151. Hindu Chestnut-bellied Sandgrouse Pterocles exustus hindustan Meinertzhagen, R, 1923
  152. Western Black-bellied Sandgrouse Pterocles orientalis orientalis (Linnaeus, 1758)
  153. Eastern Black-bellied Sandgrouse Pterocles orientalis arenarius (Pallas, 1775)
  154. Arabian Crowned Sandgrouse Pterocles coronatus atratus Hartert, 1902
  155. Arabian (or Close-barred) Lichtenstein’s Sandgrouse Pterocles lichtensteinii arabicus Neumann, 1909
  156. Irano-Turan Rock Dove Columba livia gaddi Zarudny & Loudon, 1906
  157. South Asian Rock Dove Columba livia neglecta Hume, 1873
  158. Eurasian Stock Dove Columba oenas oenas Linnaeus, 1758
  159. Iranian Wood Pigeon Columba palumbus iranica (Zarudny, 1910)
  160. Cinnamon-necked Wood Pigeon Columba palumbus casiotis (Bonaparte, 1854)
  161. Northern Turtle Dove Streptopelia turtur turtur (Linnaeus, 1758)
  162. Southern Turtle Dove Streptopelia turtur arenicola (Hartert, 1894)
  163. Rufous Turtle Dove Streptopelia orientalis meena (Sykes, 1832)
  164. Eurasian Collared Dove Streptopelia decaocto decaocto (Frivaldszky, 1838)
  165. Indian Red Collared Dove Streptopelia tranquebarica tranquebarica (Hermann, 1804)
  166. South Asian Laughing Dove Spilopelia senegalensis cambayensis (Gmelin, JF, 1789)
  167. Central Asian Laughing Dove Spilopelia senegalensis ermanni (Bonaparte, 1856)
  168. [African] (Namaqua) Dove Oena capensis capensis (Linnaeus, 1766)
  169. [Magpie (or Hemprich’s)] Jacobin Cuckoo Clamator jacobinus pica (Hemprich & Ehrenberg, 1833)
  170. Asian [Black] Koel Eudynamys scolopaceus scolopaceus (Linnaeus, 1758)
  171. Northern Common Cuckoo Cuculus canorus canorus Linnaeus, 1758
  172. Southern Common Cuckoo Cuculus canorus subtelephonus Zarudny, 1914
  173. Middle Eastern Barn Owl Tyto alba erlangeri Sclater, WL, 1921
  174. Southwest Asian Scops Owl Otus brucei exiguus Mukherjee, 1958
  175. Central Asian Scops Owl Otus brucei brucei (Hume, 1872)
  176. Semenow’s Scops Owl Otus brucei semenowi (Zarudny & Härms, 1902)
  177. [Turan] Scops Owl Otus scops turanicus (Loudon, 1905)
  178. Eastern Scops Owl Otus scops pulchellus (Pallas, 1771)
  179. “East European (or Byzantine or Aharoni’s)” Eagle-Owl Bubo bubo interpositus Rothschild & Hartert, 1910
  180. “Iranian” Eagle-Owl Bubo bubo nikolskii Zarudny, 1905
  181. “Turkestan (or Steppe)” Eagle-Owl Bubo bubo turcomanus (Eversmann, 1835)
  182. “Turkmenian” Eagle-Owl Bubo bubo omissus Dementiev, 1933
  183. Western (or Semenow’s) Brown Fish Owl Ketupa zeylonensis semenowi Zarudny, 1905
  184. Zagros Tawny Owl Strix aluco sanctinicolai (Zarudny, 1905)
  185. Hyrcanian Tawny Owl Strix aluco willkonskii (Menzbier, 1896
  186. Bactrian (or Blyth’s) Little Owl Athene noctua bactriana Blyth, 1847
  187. Indian Spotted Owlet Athene brama indica (Franklin, 1831)
  188. Eurasian Long-eared Owl Asio otus otus (Linnaeus, 1758)
  189. Northern Short-eared Owl Asio flammeus flammeus (Pontoppidan, 1763)
  190. Northern European Nightjar Caprimulgus europaeus europaeus Linnaeus, 1758
  191. Southern European Caprimulgus europaeus meridionalis Hartert, 1896
  192. Iran-Turan Nightjar Caprimulgus europaeus unwini Hume, 1871
  193. Egyptian Nightjar Caprimulgus aegyptius aegyptius Lichtenstein, 1823
  194. Northern Alpine Swift Tachymarptis melba melba (Linnaeus, 1758)
  195. Southern Alpine Swift Tachymarptis melba tuneti (Tschusi, 1904)
  196. Western Common Swift Apus apus apus (Linnaeus, 1758)
  197. Eastern Common Swift Apus apus pekinensis (Swinhoe, 1870)
  198. Southern Pallid Swift Apus pallidus pallidus (Shelley, 1870)
  199. Northern Little Swift Apus affinis galilejensis (Antinori, 1855)
  200. Bengali Roller Coracias benghalensis benghalensis (Linnaeus, 1758)
  201. Western European Roller Coracias garrulus garrulus Linnaeus, 1758
  202. Eastern European Roller Coracias garrulus semenowi Loudon & Tschusi, 1902
  203. Western White-breasted Kingfisher Halcyon smyrnensis smyrnensis (Linnaeus, 1758)
  204. Central Common Kingfisher Alcedo atthis atthis (Linnaeus, 1758)
  205. Syrian Pied Kingfisher Ceryle rudis syriacus Roselaar, 1995
  206. [Baluchistan] Green Bee-eater Merops orientalis beludschicus Neumann, 1910
  207. Persian Blue-cheecked Bee-eater Merops persicus persicus Pallas, 1773
  208. Eurasian Hoopoe Upupa epops epops Linnaeus, 1758
  209. European Wryneck Jynx torquilla torquilla Linnaeus, 1758
  210. Hyrcanian Lesser Spotted Woodpecker Dendrocopos minor hyrcanus (Zarudny & Bilkevitch, 1913)
  211. Zagros Lesser Spotted Woodpecker Dendrocopos minor morgani Zarudny & Loudon, 1904
  212. Caucasus Middle Spotted Woodpecker Dendrocopos medius caucasicus (Bianchi, 1904)
  213. Zagros Middle Spotted Woodpecker Dendrocopos medius sanctijohannis (Blanford, 1873)
  214. Syrian Woodpecker Dendrocopos syriacus syriacus (Hemprich & Ehrenberg, 1833)
  215. Caucasian Woodpecker Dendrocopos syriacus transcaucasicus Buturlin, 1910
  216. Baluchestan Woodpecker Dendrocopos syriacus milleri Zarudny, 1909 Extinct
  217. Hyrcanian Great Spotted Woodpecker Dendrocopos major poelzami (Bogdanov, 1879)
  218. Eurasian Black Woodpecker Dryocopus martius martius (Linnaeus, 1758)
  219. Khorasan Scaly-bellied Woodpecker Picus squamatus flavirostris (Menzbier, 1886)
  220. Eurasian Green Woodpecker Picus viridis karelini Brandt, 1841
  221. Zagross Green Woodpecker Picus viridis innominatus (Zarudny & Loudon, 1905)
  222. * Bampur Green Woodpecker Picus viridis bampurensis (Zarudny, 1911) Extinct
  223. Eurasian Common Kestrel Falco tinnunculus tinnunculus Linnaeus, 1758
  224. Asian Red-headed Merlin Falco chicquera chicquera Daudin, 1800
  225. European Merlin Falco columbarius aesalon Tunstall, 1771
  226. Siberian Merlin Falco columbarius insignis (Clark, AH, 1907)
  227. Pallid Merlin Falco columbarius pallidus (Sushkin, 1900)
  228. Eurasian Hobby Falco subbuteo subbuteo Linnaeus, 1758
  229. Black Sea Lanner Falcon Falco biarmicus feldeggii Schlegel, 1843
  230. Western Saker Falcon Falco cherrug cherrug Gray, JE, 1834
  231. Central Asian Saker Falcon Falco cherrug coatsi Dementiev, 1945
  232. Henderson’s Saker Falcon Falco cherrug hendersoni Hume, 1871
  233. Eastern (Tibet) Saker Falcon Falco cherrug milvipes Jerdon, 1871
  234. Siberian Falcon Falco peregrinus calidus Latham, 1790
  235. Mediterranean Falcon Falco peregrinus brookei Sharpe, 1873
  236. [Central Asian Falcon] (or Red-naped Falcon) Falco pelegrinoides babylonicus Sclater, PL, 1861
  237. [Arabian Falcon] (or Barbary Falcon) Falco pelegrinoides pelegrinoides Temminck, 1829
  238. Nepal Alexandrine Parakeet Psittacula eupatria eupatria (Linnaeus, 1766)
  239. Asian Rose-ringed Parakeet Psittacula krameri borealis (Neumann, 1915)

 

 

 

II. Passerines

  1. Eastern Red-backed Shrike Lanius collurio kobylini (Buturlin, 1906)
  2. Rufous-tailed (Daurian) Shrike Lanius isabellinus isabellinus Hemprich & Ehrenberg, 1833
  3. Baluchistan (Vaurie’s) Bay-backed Shrike Lanius vittatus nargianus Vaurie, 1955
  4. Western Long-tailed Shrike Lanius schach erythronotus (Vigors, 1831)
  5. Homeyer’s Grey Shrike Lanius excubitor homeyeri Cabanis, 1873
  6. Arabian Grey Shrike Lanius excubitor aucheri Bonaparte, 1853
  7. Mauryan (Indian) Grey Shrike Lanius meridionalis lahtora (Sykes, 1832)
  8. Steppe Grey Shrike Lanius excubitor pallidirostris Cassin, 1851
  9. Eastern Woodchat Shrike Lanius senator niloticus (Bonaparte, 1853)
  10. Himalayan Black Drongo Dicrurus macrocercus albirictus (Hodgson, 1836)
  11. [Indian (Long-tailed)] Ashy Drongo Dicrurus leucophaeus longicaudatus Jerdon, 1862
  12. Indian Black-naped Monarch Hypothymis azurea styani (Hartlaub, 1899)
  13. Anatolian Jay Garrulus glandarius anatoliae Seebohm, 1883
  14. Caucasian Jay Garrulus glandarius krynicki Kaleniczenko, 1839
  15. Hyrcanian Jay Garrulus glandarius hyrcanus Blanford, 1873
  16. Bactrian Magpie Pica pica bactriana Bonaparte, 1850
  17. Slender-billed Spotted Nutcracker Nucifraga caryocatactes macrorhynchos Brehm, CL, 1823
  18. Eastern Red-billed Chough Pyrrhocorax pyrrhocorax docilis (Gmelin, SG, 1774)
  19. Western Alpine Chough Pyrrhocorax graculus graculus (Linnaeus, 1766)
  20. Eastern Alpine Chough Pyrrhocorax graculus digitatus Hemprich & Ehrenberg, 1833
  21. Eastern Jackdaw Coloeus monedula soemmerringii (Fischer von Waldheim, 1811)
  22. Zugmayer’s House Crow Corvus splendens zugmayeri Laubmann, 1913
  23. Eurasian Rook Corvus frugilegus frugilegus Linnaeus, 1758
  24. Oriental Crow Corvus corone orientalis Eversmann, 1841
  25. Eastern [(or Central Eurasian)] Hooded Crow Corvus cornix sharpii Oates, 1889
  26. Mesopotamian Crow Corvus cornix capellanus Sclater, PL, 1877
  27. Western Large-billed Crow Corvus macrorhynchos intermedius Adams, 1859
  28. European Common Raven Corvus corax corax Linnaeus, 1758
  29. South Eurasian Common Raven Corvus corax laurencei Hume, 1873 (also spelt lawrencii)
  30. Bohemian (Eurasian) Waxwing Bombycilla garrulus garrulus (Linnaeus, 1758)
  31. Anatolian Sombre Tit Poecile lugubris anatoliae (Hartert, 1905)
  32. Zagros Sombre Tit Poecile lugubris dubius (Hellmayr, 1901)
  33. Kerman Sombre Tit Poecile lugubris kirmanensis (Koelz, 1950)
  34. Hyrcanian Coal Tit Periparus ater phaeonotus (Blanford, 1873) (includes Periparus ater gaddi Zarudny, 1911 and Periparus ater chorassanicus Zarudny & Bilkevitch, 1911 based on Kirwan & Grieve, 2010)
  35. European Great Tit Parus major major Linnaeus, 1758
  36. [Azarbaijan] Great Tit Parus major karelini Zarudny, 1910
  37. [Persian] Great Tit Parus major blanfordi Pražák, 1894
  38. Bokhara Tit Parus major bokharensis Lichtenstein, MHK, 1823
  39. Intermediate Tit Parus major intermedius Zarudny, 1890
  40. Caucasian Blue Tit Cyanistes caeruleus satunini Zarudny, 1908
  41. Hyrcanian Blue Tit Cyanistes caeruleus raddei Zarudny, 1908
  42. Zagross Blue Tit Cyanistes caeruleus persicus (Blanford, 1873)
  43. Asia Minor (or Menzbier’s) Penpuline Tit Remiz pendulinus menzbieri (Zarudny, 1913)
  44. [Caspian] Black-headed Penduline Tit Remiz macronyx neglectus (Zarudny, 1908)
  45. Sistan Black-headed Penduline Tit Remiz macronyx nigricans (Zarudny, 1908) Extinct
  46. Western White-crowned Penduline Tit Remiz coronatus coronatus (Severtsov, 1873)
  47. Eastern Bearded Reedling Panurus biarmicus russicus (Brehm, CL, 1831)
  48. Eastern Greater Hoopoe-Lark Alaemon alaudipes doriae (Salvadori, 1868)
  49. [Mesopotamian] Desert Lark Ammomanes deserti cheesmani Meinertzhagen, 1923
  50. [Turkmenian] Desert Lark Ammomanes deserti parvirostris Hartert, 1890
  51. Oriental Desert Lark Ammomanes deserti orientalis Zarudny & Loudon, 1904
  52. Iranian Desert Lark Ammomanes deserti iranica Zarudny, 1911 (includes Ammomanes deserti darica Koelz, 1951)
  53. Eastern (or Zarudny’s) Bar-tailed Lark Ammomanes cinctura zarudnyi Hartert, 1902
  54. [Eastern] Black-crowned Sparrow-Lark Eremopterix nigriceps melanauchen (Cabanis, 1851)
  55. [Eastern] Woodlark Lullula arborea pallida Zarudny, 1902
  56. [Western] Oriental Skylark Alauda gulgula inconspicua Severtzov, 1873
  57. South European Skylark Alauda arvensis cantarella Bonaparte, 1850
  58. Armenian Skylark Alauda arvensis armenica Bogdanov, 1879
  59. [Central Eurasian] Skylark Alauda arvensis dulcivox Hume, 1872
  60. [Tauric] Crested Lark Galerida cristata subtaurica (Kollibay, 1912)
  61. [Hume’s] Crested Lark Galerida cristata magna Hume, 1871 (includes Galerida cristata iwanowi Loudon & Zarudny, 1903)
  62. Brandt’s (or Steppe) Horned Lark Eremophila alpestris brandti (Dresser, 1874)
  63. Caucasian Horned Lark Eremophila alpestris penicillata (Gould, 1838)
  64. [Khorasan] Horned Lark Eremophila alpestris albigula (Bonaparte, 1850)
  65. [Central Asian] (Hume's) Short-toed Lark Calandrella acutirostris acutirostris Hume, 1873
  66. Caucasian Greater Short-toed Lark Calandrella brachydactyla artemisiana Banjkowski, 1913
  67. Eversmann’s Short-toed Lark Calandrella brachydactyla longipennis (Eversmann, 1848)
  68. [Western] Calandra Lark Melanocorypha calandra calandra (Linnaeus, 1766)
  69. [Eastern] Calandra Lark Melanocorypha calandra psammochroa Hartert, 1904
  70. [Gaza or (Meinertzhagen’s)] Calandra Lark Melanocorypha calandra gaza Meinertzhagen, 1919
  71. Central Asian Short-toed Lark Alaudala cheleensis leucophaea Severtzov, 1873
  72. [South Caspian] Lesser Short-toed Lark Alaudala rufescens pseudobaetica Stegmann, 1932
  73. [North Caspian] Lesser Short-toed Lark Alaudala rufescens heinei (Homeyer, 1873)
  74. Persian Lesser Short-toed Lark Alaudala rufescens persica (Sharpe, 1890)
  75. [Baluchestan or Adams’] Sand Lark Alaudala raytal adamsi (Hume, 1871)
  76. Mesopotanian White-eared Bulbul Pycnonotus leucotis mesopotamia[e] Ticehurst, 1918
  77. [Oriental] White-eared Bulbul Pycnonotus leucotis leucotis (Gould, 1836)
  78. [Central Indian] Red-vented Bulbul Pycnonotus cafer humayuni Deignan, 1951
  79. [Asian] Grey-throated Martin Riparia chinensis chinensis (Gray, JE, 1830)
  80. [Northern] Sand Martin Riparia riparia riparia (Linnaeus, 1758) (includes Riparia riparia innominata Zarudny, 1916)
  81. [Northern] Pale Martin Riparia diluta diluta (Sharpe & Wyatt, 1893)
  82. Eurasian Barn Swallow Hirundo rustica rustica Linnaeus, 1758
  83. [Asian] Wire-tailed Swallow Hirundo smithii filifera Stephens, 1826
  84. [Turkey] Pale Crag Martin Ptyonoprogne obsoleta obsoleta (Cabanis, 1850)
  85. [Sistan] Pale Crag Martin Ptyonoprogne obsoleta pallida Hume, 1872
  86. European House Martin Delichon urbicum urbicum (Linnaeus, 1758)
  87. [South Eurasian] House Martin Delichon urbicum merdionale (Hartert, 1910)
  88. [Western] Red-rumped Swallow Cecropis daurica rufula (Temminck, 1835)
  89. [Middle Eastern] Cetti's Warbler Cettia cetti orientalis Tristram, 1867
  90. [Central Asian] Cetti's Warbler Cettia cetti albiventris Severtzov, 1873
  91. [Persian] Streaked Scrub Warbler Scotocerca inquieta montana Stepanyan, 1970
  92. [Southern] Streaked Scrub Warbler Scotocerca inquieta striata (Brooks, WE, 1872)
  93. [Hyrcanian] Long-tailed Tit Aegithalos caudatus alpinus (Hablizl, 1783)
  94. [Passeki’s] Long-tailed Tit Aegithalos caudatus passekii (Zarudny, 1904)
  95. [Siberian] Dusky Warbler Phylloscopus fuscatus fuscatus (Blyth, 1842)
  96. Scandinavian Willow Warbler Phylloscopus trochilus acredula (Linnaeus, 1758)
  97. Siberian Willow Warbler Phylloscopus trochilus yakutensis Ticehurst, 1935
  98. Scandinavian Chiffchaff Phylloscopus collybita abietinus (Nilsson, 1819)
  99. [Menzbier’s or Turkmen] Chiffchaff Phylloscopus collybita menzbieri (Shestoperov, 1937)
  100. Siberian Chiffchaff Phylloscopus collybita tristis Blyth, 1843
  101. Caucasian Mountain Chiffchaff Phylloscopus sindianus lorenzii (Lorenz, T, 1887)
  102. [Central Asian] Hume's Leaf Warbler Phylloscopus humei humei (Brooks, WE, 1878)
  103. Western Greenish Warbler Phylloscopus trochiloides viridanus Blyth, 1843
  104. Western Great Reed Warbler Acrocephalus arundinaceus arundinaceus (Linnaeus, 1758)
  105. Eastern Great Reed Warbler Acrocephalus arundinaceus zarudnyi Hartert, 1907
  106. Indian Reed Warbler Acrocephalus stentoreus brunnescens (Jerdon, 1839)
  107. [Eastern] Moustached Warbler Acrocephalus melanopogon mimicus (Madarász, 1903)
  108. [Eastern] Paddyfield Warbler Acrocephalus agricola agricola (Jerdon, 1845)
  109. Eastern (or Caspian) Reed Warbler Acrocephalus scirpaceus fuscus (Hemprich & Ehrenberg, 1833)
  110. [East Eurasian] Olivaceous Warbler Iduna pallida elaeica (Lindermayer, A, 1843)
  111. Eastern (Common) Grasshopper Warbler Locustella naevia straminea Seebohm, 1881
  112. Caucasian Grasshopper Warbler Locustella naevia obscurior Buturlin, 1929
  113. [Asian] Savi's Warbler Locustella luscinioides fusca (Severtzov, 1873)
  114. [Meinertzhagen] Zitting Cisticola Cisticola juncidis neuroticus Meinertzhagen, 1920
  115. Iraqi Graceful Prinia Prinia gracilis irakensis Meinertzhagen, 1923
  116. Iranian Graceful Prinia Prinia gracilis lepida Blyth, 1844
  117. [Persian] Babbler Turdoides huttoni salvadorii (de Filippi, 1865)
  118. Afghan Babbler Turdoides huttoni huttoni (Blyth, 1847)
  119. [Eurasian] Blackcap Sylvia atricapilla atricapilla (Linnaeus, 1758)
  120. Eastern Blackcap Sylvia atricapilla dammholzi Stresemann, 1928
  121. Eastern Garden Warbler Sylvia borin woodwardi (Sharpe, 1877)
  122. [Western] Barred Warbler Sylvia nisoria nisoria (Bechstein, 1792)
  123. [Eastern (or Merzbacher’s)] Barred Warbler Sylvia nisoria merzbacheri Schalow, 1907
  124. [Western] Lesser Whitethroat Sylvia curruca curruca (Linnaeus, 1758)
  125. [Eastern or Central Asian] Lesser Whitethroat Sylvia curruca halimodendri Sushkin, 1904
  126. Siberian (Blyth’s) Lesser Whitethroat Sylvia curruca blythi Ticehurst & Whistler, 1933
  127. [Central Asian] Desert Whitethroat Sylvia minula minula Hume, 1873
  128. Margelanic (Desert) Whitethroat Sylvia minula margelanica Stolzmann, 1898
  129. Western Orphean Warbler Sylvia hortensis hortensis (Gmelin, JF, 1789)
  130. Eastern Orphean Warbler Sylvia crassirostris crassirostris Cretzschmar, 1830
  131. [Iranian] Orphean Warbler Sylvia crassirostris balchanica Zarudny & Bilkevitch, 1918
  132. Jerdon’s Orphean Warbler Sylvia crassirostris jerdoni (Blyth, 1847)
  133. European Common Whitethroat Sylvia communis communis Latham, 1787
  134. [Volga] Common Whitethroat Sylvia communis volgensis Domaniewski, 1915
  135. [West Asian] Common Whitethroat Sylvia communis icterops Ménétries, 1832
  136. Northern Menetries's Warbler Sylvia mystacea mystacea Ménétries, 1832
  137. Western Menetries's Warbler Sylvia mystacea rubescens Blanford, 1874
  138. Eastern Menetries's Warbler Sylvia mystacea turcmenica Zarudny & Bilkevitch, 1918
  139. Indian Whiteeye Zosterops palpebrosus palpebrosus (Temminck, 1824)
  140. European Goldcrest Regulus regulus regulus (Linnaeus, 1758)
  141. Cacasian Goldcrest Regulus regulus buturlini Loudon, 1911
  142. Hyrcanian Goldcrest Regulus regulus hyrcanus Zarudny, 1910
  143. Tian Shan Goldcrest Regulus regulus tristis Pleske, 1892
  144. Hyrcanian Wren Troglodytes troglodytes hyrcanus Zarudny & Loudon, 1905
  145. Zagros Wren Troglodytes troglodytes zagrossiensis Zarudny & Loudon, 1908
  146. Palish Wren Troglodytes troglodytes subpallidus Zarudny & Loudon, 1905
  147. [Persian] Nuthatch Sitta europaea persica Witherby, 1903
  148. [Hyrcanian] Nuthatch Sitta europaea rubiginosa Tschusi & Zarudny, 1905
  149. [Central Eurasian] Rock Nuthatch Sitta neumayer rupicola Blanford, 1873
  150. Zagros Rock Nuthatch Sitta neumayer tschitscherini Zarudny, 1904
  151. Kerman Rock Nuthatch Sitta neumayer plumbea Koelz, 1950
  152. [Kurdish] Rock Nuthatch Sitta tephronota dresseri Zarudny & Buturlin, 1906
  153. Caucasian Rock Nuthatch Sitta tephronota obscura Zarudny & Loudon, 1905
  154. [Bactrian] Rock Nuthatch Sitta tephronota tephronota Sharpe, 1872
  155. [Khorasan] Rock Nuthatch Sitta tephronota iranica (Buturlin, 1916)
  156. Western Wallcreeper Tichodroma muraria muraria (Linnaeus, 1766)
  157. Eastern Wallcreeper Tichodroma muraria nepalensis Bonaparte, 1850
  158. [Hyrcanian] Treecreeper Certhia familiaris persica Zarudny & Loudon, 1905
  159. Common Myna Acridotheres tristis tristis (Linnaeus, 1766)
  160. Caucasian Common Starling Sturnus vulgaris caucasicus Lorenz, T, 1887
  161. Siberian Common Starling Sturnus vulgaris poltaratskyi Finsch, 1878
  162. Armenian Common Starling Sturnus vulgaris purpurascens Gould, 1868
  163. Afghan (or Hume’s) Starling Sturnus vulgaris nobilior Hume, 1879
  164. Caucasian Ring Ouzel Turdus torquatus amicorum Hartert, 1923
  165. [Caucasian] Blackbird Turdus merula aterrimus (Madarász, 1903)
  166. [Middle Eastern] Blackbird Turdus merula syriacus Hemprich & Ehrenberg, 1833
  167. Central Asian Blackbird Turdus merula intermedius (Richmond, 1896)
  168. Eurasian Redwing Turdus iliacus iliacus Linnaeus, 1758
  169. [Central Eurasian] Song Thrush Turdus philomelos philomelos Brehm, CL, 1831
  170. Western Mistle Thrush Turdus viscivorus viscivorus Linnaeus, 1758
  171. Himalayan Mistle Thrush Turdus viscivorus bonapartei Cabanis, 1860
  172. [Asian] Rufous-tailed Scrub Robin Cercotrichas galactotes familiaris (Ménétries, 1832)
  173. Western Spotted Flycatcher Muscicapa striata striata (Pallas, 1764)
  174. Eastern Spotted Flycatcher Muscicapa striata neumanni Poche, 1904
  175. Central Asian Spotted Flycatcher Muscicapa striata sarudnyi Snigirewski, 1928
  176. Western Verditer Flycatcher Eumyias thalassinus thalassinus (Swainson, 1838)
  177. European Robin Erithacus rubecula rubecula (Linnaeus, 1758)
  178. Caucasian Robin Erithacus rubecula caucasicus Buturlin, 1907
  179. Hyrcanian Robin Erithacus rubecula hyrcanus Blanford, 1874
  180. [Tatar] Robin Erithacus rubecula tataricus Grote, 1928
  181. Red-spotted Bluethroat Luscinia svecica svecica (Linnaeus, 1758)
  182. [Red-breasted White-patched] Bluethroat Luscinia svecica cyanecula (Meisner, 1804)
  183. Volga Bluethroat Luscinia svecica volgae (Kleinschmidt, O, 1907)
  184. Caucasus (or Turkish) Bluethroat Luscinia svecica magna (Zarudny & Loudon, 1904)
  185. [Pallid Red-patched] Bluethroat Luscinia svecica pallidogularis (Zarudny, 1897)
  186. Caucasus Nightingale Luscinia megarhynchos africana (Fischer & Reichenow, 1884)
  187. Eastern Nightingale Luscinia megarhynchos golzii Cabanis, 1873
  188. [Temminck’s] Blue Whistling Thrush Myophonus caeruleus temminckii Vigors, 1832
  189. Siberian Pied Flycatcher Ficedula hypoleuca sibirica (Khakhlov, 1915)
  190. Western Ultramarine Flycatcher Ficedula superciliaris superciliaris (Jerdon, 1840)
  191. Caucasian Black Redstart Phoenicurus ochruros ochruros (Gmelin, SG, 1774)
  192. Eastern (or Turkestan) Black Redstart Phoenicurus ochruros phoenicuroides (Moore, 1854)
  193. [Western] Common Redstart Phoenicurus phoenicurus phoenicurus (Linnaeus, 1758)
  194. [Eastern] Common Redstart Phoenicurus phoenicurus samamisicus (Hablizl, 1783)
  195. [Long-billed or Central Eurasian] Blue Rock Thrush Monticola solitarius longirostris (Blyth, 1847)
  196. [East] Euroean Stonechat Saxicola rubicola rubicola (Linnaeus, 1766)
  197. Caspian Stonechat Saxicola maurus hemprichi Ehrenberg, 1833
  198. Caucasian Stonechat Saxicola maurus variegatus Stegmann, 1935
  199. Siberian Stonechat Saxicola maurus maurus (Pallas, 1773)
  200. Western Pied Bush Chat Saxicola caprata rossorum (Hartert, 1910)
  201. North Indian Pied Bush Chat Saxicola caprata bicolor Sykes, 1832
  202. European Wheatear Oenanthe oenanthe oenanthe (Linnaeus, 1758)
  203. Asian Wheatear Oenanthe oenanthe libanotica (Hemprich & Ehrenberg, 1833)
  204. Eastern Black-eared Wheatear Oenanthe hispanica melanoleuca (Guldenstadt, 1775)
  205. Himalayan Desert Wheatear Oenanthe deserti oreophila (Oberholser, 1900) (includes
  206. * [Black-throated] Desert Wheatear Oenanthe deserti atrogularis (Blyth, 1847)
  207. Eastern (Arabian) Mourning Wheatear Oenanthe lugens lugens (Lichtenstein, 1823)
  208. Persian (or Iranian) Wheatear Oenanthe lugens persica (Seebohm, 1881)
  209. Western Finsch's Wheatear Oenanthe finschii finschii (Heuglin, 1869)
  210. Eastern Finsch's Wheatear Oenanthe finschii barnesi (Oates, 1890)
  211. Asian White-crowned Wheatear Oenanthe leucopyga ernesti Meinertzhagen, 1930
  212. Caucasian Dipper Cinclus cinclus caucasicus Madarász, 1903
  213. Zagros Dipper Cinclus cinclus persicus Witherby, 1906
  214. Western Purple Sunbird Cinnyris asiaticus brevirostris (Blanford, 1873)
  215. [Turkestan] Saxaul Sparrow Passer ammodendri ammodendri Gould, 1872
  216. [Babylon’s] House Sparrow Passer domesticus biblicus Hartert, 1904
  217. Hyrcanian House Sparrow Passer domesticus hyrcanus Zarudny & Kudashev, 1916
  218. Persian House Sparrow Passer domesticus persicus Zarudny & Kudashev, 1916
  219. Indian House Sparrow Passer domesticus indicus Jardine & Selby, 1831
  220. Bactrian House Sparrow Passer domesticus bactrianus Zarudny & Kudashev, 1916
  221. Eastern Spanish Sparrow Passer hispaniolensis transcaspicus Tschusi, 1902
  222. Mesopotamian Sparrow Passer moabiticus mesopotamicus Zarudny, 1904
  223. Sistan (or Afghan or Yate’s) Scrub Sparrow Passer moabiticus yatii Sharpe, 1888
  224. Zarudny’s (Desert) Sparrow Passer (simplex) zarudnyi Pleske, 1896
  225. Caucasian Tree Sparrow Passer montanus transcaucasicus Buturlin, 1906
  226. [Central Asian] Tree Sparrow Passer montanus dilutus Richmond, 1896
  227. Caucasus Rock Sparrow Petronia petronia exigua (Hellmayr, 1902)
  228. Little Rock Sparrow Petronia petronia intermedia Hartert, 1901
  229. Western Yellow-throated Sparrow Gymnoris xanthocollis transfuga Hartert, 1904
  230. Caucasian White-winged Snowfinch Montifringilla nivalis alpicola (Pallas, 1811)
  231. [Zagros] White-winged Snowfinch Montifringilla nivalis gaddi Zarudny & Loudon, 1904
  232. [Indian] Red Avadavat Amandava amandava amandava (Linnaeus, 1758)
  233. [Caucasus] Alpine Accentor Prunella collaris montana (Hablizl, 1783)
  234. [Ural] Black-throated Accentor Prunella atrogularis atrogularis (Brandt, 1843)
  235. Caucasian Dunnock Prunella modularis obscura (Hablizl, 1783)
  236. Yellow-headed (Yellow) Wagtail Motacilla flava lutea (Gmelin, SG, 1774)
  237. Sykes’s (Yellow) Wagtail Motacilla flava beema (Sykes, 1832)
  238. White-headed (Yellow) Wagtail Motacilla flava leucocephala (Przewalski, 1887)
  239. Black-headed (Yellow) Wagtail Motacilla flava feldegg Michahelles, 1830
  240. Grey-headed (Yellow) Wagtail Motacilla flava thunbergi Billberg, 1828
  241. Northern Citrine Wagtail Motacilla citreola citreola Pallas, 1776 (includes Motacilla citreola werae (Buturlin, 1907))
  242. Black-backed (or Southern) Citrine Wagtail Motacilla citreola calcarata Hodgson, 1836
  243. Eurasian Grey Wagtail Motacilla cinerea cinerea Tunstall, 1771
  244. Eurasian White Wagtail Motacilla alba alba Linnaeus, 1758
  245. Masked Wagtail Motacilla alba personata Gould, 1861
  246. Baikal Wagtail Motacilla alba baicalensis Swinhoe, 1871
  247. [South Asian] Paddyfield Pipit Anthus rufulus rufulus Vieillot, 1818
  248. Persian Long-billed Pipit Anthus similis decaptus Meinertzhagen, 1920
  249. Eurasian Tree Pipit Anthus trivialis trivialis (Linnaeus, 1758)
  250. Western Olive-backed Pipit Anthus hodgsoni hodgsoni Richmond, 1907
  251. Siberian Buff-bellied Pipit Anthus rubescens japonicus Temminck & Schlegel, 1847
  252. [Central] Water Pipit Anthus spinoletta coutellii Audouin, 1826
  253. Eurasian Chaffinch Fringilla coelebs coelebs Linnaeus, 1758
  254. Northern Iran Chaffinch Fringilla coelebs alexandrovi Zarudny, 1916
  255. Northeastern Iran Chaffinch Fringilla coelebs transcaspia Zarudny, 1916
  256. [Western] White-winged Grosbeak Mycerobas carnipes speculigerus (Brandt, 1841)
  257. Eurasian Hawfinch Coccothraustes coccothraustes coccothraustes (Linnaeus, 1758)
  258. Caucasus Hawfinch Coccothraustes coccothraustes nigricans Buturlin, 1908
  259. Caucasian Bullfinch Pyrrhula pyrrhula rossikowi Derjugin & Bianchi, 1900
  260. Caspian Bullfinch Pyrrhula pyrrhula caspica Witherby, 1908
  261. [Asian] Trumpeter Finch Bucanetes githagineus crassirostris (Blyth, 1847)
  262. European Rosefinch Carpodacus erythrinus erythrinus (Pallas, 1770)
  263. Caucasian Rosefinch Carpodacus erythrinus kubanensis Laubmann, 1915
  264. Turkestan Rosefinch Carpodacus erythrinus ferghanensis (Kozlova, 1939)
  265. [Bilkevitch’s] Greenfinch Chloris chloris bilkevitchi (Zarudny, 1911)
  266. Turkish wite Linaria flavirostris brevirostris (Bonaparte, 1855)
  267. Korejev’s Twite Linaria flavirostris korejevi (Zarudny & Härms, 1914)
  268. [Asian or Eastern] Linnet Linaria cannabina bella (Brehm, CL, 1845)
  269. [Northern] Red Crossbill Loxia curvirostra curvirostra Linnaeus, 1758
  270. [Middle Eastern] Goldfinch Carduelis carduelis niediecki Reichenow, 1907
  271. [South Caucasus] Goldfinch Carduelis carduelis brevirostris Zarudny, 1889
  272. West Siberian Goldfinch Carduelis carduelis frigoris Wolters, 1953
  273. [Paropamisus] Goldfinch Carduelis carduelis paropanisi Kollibay, 1910
  274. Southern Iran Goldfinch Carduelis carduelis ultima Koelz, 1949
  275. [Western] Corn Bunting Emberiza calandra calandra Linnaeus, 1758
  276. [Eastern] Corn Bunting Emberiza calandra buturlini Johansen, HE, 1907
  277. [Eastern] Yellowhammer Emberiza citrinella erythrogenys Brehm, CL, 1855
  278. Eurasian Pine Bunting Emberiza leucocephalos leucocephalos Gmelin, SG, 1771
  279. Caucasian Rock Bunting Emberiza cia prageri Laubmann, 1915
  280. [Central Asian] Rock Bunting Emberiza cia par Hartert, 1904
  281. [Western] Grey-necked Bunting Emberiza buchanani cerrutii de Filippi, 1863
  282. Bactrian Grey-necked Bunting Emberiza buchanani buchanani Blyth, 1845
  283. Eastern Cinereous Bunting Emberiza cineracea semenowi Zarudny, 1904
  284. [Eastern] Striolated Bunting Emberiza striolata striolata (Lichtenstein, 1823)
  285. [Western] Yellow-breasted Bunting Emberiza aureola aureola Pallas, 1773
  286. European Reed Bunting Emberiza schoeniclus schoeniclus (Linnaeus, 1758)
  287. [Sparrow or Northwest Siberian] Reed Bunting Emberiza schoeniclus passerina Pallas, 1771
  288. [North Kazakhstan] Reed Bunting Emberiza schoeniclus pallidior Hartert, 1904
  289. Caspian Reed Bunting Emberiza schoeniclus caspia Ménétries, 1832
  290. [Persian or Korejew’s] Reed Bunting Emberiza schoeniclus korejewi (Zarudny, 1907)
  291. [South Kazakhstan] Reed Bunting Emberiza schoeniclus pyrrhuloides Pallas, 1811

 

منابع

Avibase. 2020. Avibase - The World Bird Database. https://avibase.bsc-eoc.org/avibase.jsp?lang=EN.

Birds of Kazakhstan. 2020. Birds of Kazakhstan. https://birds.kz/index.php?l=en.

 

Fotolulu 2018. Taxonomy of the birds of the world: The complete checklist of all bird species and subspecies of the world. Books on Demand.

 

Gill F. & Donsker D. (Eds). 2019. IOC World Bird List (v 9.2). Doi 10.14344/IOC.ML.9.2.  http://www.worldbirdnames.org/

 

HBW and BirdLife International (2018) Handbook of the Birds of the World and BirdLife International digital checklist of the birds of the world. Version 3. Available at: http://datazone.birdlife.org/userfiles/file/Species/Taxonomy/HBW-BirdLife_Checklist_v3_Nov18.zip [.xls zipped 1 MB].

 

HBW. 2020. Handbook of the Birds of the World. https://www.hbw.com/

 

Khaleghizadeh A., Roselaar C., Scott D.A. Tohidifar M., Mlikovsky J., Blair M. & Kvartalnov P. (2017). Annotated Checklist of the bird species and subspecies of Iran. Iran-Shenasi Institute, 474 pp.

 

Porter R. & Aspinall S. (2010). Birds of the Middle East. Christopher Helm, London.

 

OTS

 

*****